Sanal bankacılıkta yeni bir vurgun                                              30 Ekim 2007

Haber7

 Akbank´ta geçen aylarda internet üzerinden bir vatandaşın hesabının dolandırıcılar tarafından boşaltılmasının ardından benzer bir olay Yapı Kredi Bankası´nda yaşandı.
Batman´da bir ecza deposunun Yapı Kredi Bankası´ndaki hesabına girildiği ve 16 bin 550 YTL´sinin başka bir bankaya havale edilerek çekildiği kaydedildi. Şirket müdürü Batman Cumhuriyet Başsavcılığı´na suç duyurusunda bulundu.

Bilişim Suçları Mücadele ve Mağdurları Koruma Derneği Genel Başkanı Koçoğlu, bankaların internet üzerinde verdikleri hizmetlerin güvenlik açısından yetersizliğine dikkat çekerek, ´Bankalar tanıtımları için verdikleri reklâmlar kadar müşterilerini bilinçlendirmek amacıyla güvenliğe ve eğitime önem verselerdi bu tür olaylar yaşanmazdı´ dedi.

Türkiye´de internetin gelişmesi ile internet üzerinden yapılan işlemlerin güvenlik sorunları vatandaşları mağdur etmeye devam ediyor. Batman´da bir ecza deposunun Yapı Kredi Bankası´ndaki hesabına girerek hesapta bulunan 16 bin 550 YTL´yi bir başka hesaba havale eden dolandırıcı hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

İlker Baydağ isimli kişi, İnternet bankacılığı üzerinden Gençler Ecza Deposu San. Tic. Şti´nin Yapı Kredi Bankası´ndaki hesabına girerek 16 bin 550 YTL´yi Kuveyt Türk Bankası´nın Beylükdüzü Şubesi´ne EFT işlemiyle transfer etti. İşlemi öğrenen şirket müdürü Cahit Köseoğlu, hemen Yapı Kredi Bankası Batman Şubesi´ne giderek, olaya müdahale edilmesini istedi. Ancak, bankanın operasyon şefinin başka bir görev için banka dışında olduğu belirtilerek, beklemesi istendi.

4 DAKİKA FARKLA PARA ÇEKİLDİ

Operasyon şefi yarım saat sonra gelerek Kuveyt Türk Bankası´nın İstanbul Beylükdüzü şubesini telefonla arayarak işlemin durdurulmasını istedi. Ancak karşı taraftan kendisine paranın Kuveyt Türk Bankası´nın Mecidiyeköy Şubesi´ndeki İlker Baydağ isimli şahsın hesabına aktarıldığı bilgisi iletildi. Mecidiyeköy´deki şubeye ulaşıldığında ise paranın kıl payı denilecek bir zamanlama ile 4 dakika önce çekildiği bilgisine ulaşıldı. Kuveyt Türk Bankası Mecidiyeköy şubesi, paranın hesap sahibi tarafından kimlik ibraz edilerek çekildiğini belirtti.

Şirket Müdürü Köseoğlu, Batman Cumhuriyet Başsavcılığı´na suç duyurusunda bulunarak, ilgililer hakkında gerekli tahkikatın yapılmasını ve kamu davası açılmasını istedi.

REKLAM KADAR GÜVENLİĞE DİKKAT UYARISI

İnternet üzerinde yapılan dolandırıcılıklara karşı faaliyetler yürüten Bilişim Suçları Mücadele ve Mağdurları Koruma Derneği Başkanı Yavuz Koçoğlu, yaptığı açıklamada, bankaların çoğunun internet bankacılığında, standart pazarlama şirketlerinin web sitesinin güvenliğine dahi sahip olmadığını kaydetti. Koçoğlu, bir tek telefonla hatta ankesörlü telefonlarla bile internet şifresi alındığına dikkat çekerek, ´Oysa sizin belirlediğiniz en fazla üç adet telefon numarası ile telefon bankacılığı yapılabilmeli. Örneğin ev, iş, cep telefonu. Banka bu numaraları gördükten sonra size işlem yetkisi verebilmeli´ önerisinde bulundu.

Koçoğlu, bankaların tanıtım için büyük bütçeler ayırdığını ancak gittikçe yaygınlaşan internet bankacılığının güvenliği ve müşterinin eğitimi konusunda herhangi bir tedbir geliştirmediğini de belirtirken, ´Bankalar tanıtımları için verdikleri reklâmlar kadar müşterilerini bilinçlendirmek amacıyla güvenliğe ve eğitime önem verselerdi bu tür olaylar yaşanmazdı´ dedi. Koçoğlu, şöyle dedi:

BANKALAR MEVDUATLARI SİGORTALAMALI

´Ayrıca bankalarda başka bir evrak sormadan, sadece sahte kimlik belgeleri ve sahte muhtar çıktıları ile mevduat hesabı açılıp, çalınan paralar bu kimlikle açılan hesaplara aktarılıp çekiliyor. Bankaya, ‘neden başka evrak istemedin´ diye sorulduğunda; ‘Bu bizi ilgilendirmez. Kredi mi istedi, çek defteri mi, kredi kartı mı? Annesine para göndereceğini söyledi, biz de açtık hesabı´ diyebiliyor. Ayrıca, bankaların mevduatları sigortalamaları gerekiyor.´