‘İnternetten yapılan bankacılıkta güvenlik zayıf’                       30 Ekim 2007

Star Gazetesi

İNTERNET bankacılığındaki güvenlik sorunlarıyla ilgili star’ın sorularını yanıtlayan Bilişim Suçlarıyla Mücadele ve Mağdurları Koruma Derneği Başkanı Yavuz Koçoğlu, çarpıcı açıklamalarda bulundu. Koçoğlu ‘Bankaların birçoğunun internet bankacılığı, standart pazarlama şirketlerinin web sitesinin güvenliğinden dahi yoksun’ dedi.

 

Koçoğlu ‘Bir tek telefonla internet şifresi alınabildiği gibi, ankesörlü telefonlarla dahi telefon bankacılığı yapılabiliyor’ dedi.

‘MEVDUAT SİGORTALANMALI’

KOÇOĞLU şöyle konuştu: ‘Oysa sizin belirlediğiniz en fazla üç adet telefon numarası ile telefon bankacılığı yapılabilmeli. Örneğin, ev, iş, cep telefonu... Banka bu numaraları gördükten sonra size işlem yetkisi verebilmeli. Ayrıca bankalarda başka bir evrak sormadan, sadece sahte kimlik belgeleri ve sahte muhtar çıktıları ile mevduat hesabı açılıp, çalınan paralar bu kimlikle açılan hesaplara aktarılıp çekiliyor. Bankaya; ‘neden başka evrak istemedin’ diye sorulduğunda; ‘Bu bizi ilgilendirmez. Kredi mi istedi, çek defteri mi, kredi kartı mı? Annesine para göndereceğini söyledi, biz de açtık hesabı’ diyebiliyor. Ayrıca; bankaların mevduatları sigortalamaları gerekiyor.’