MSN Dolandırıcısı Bedelini Ödedi                                                    7 Ocak 2008
Sanal arkadaşlık sitelerinde tanıştığı kadınları dolandıran Cumhur Yavuz, bedelini ağır ödedi.
Türkiye'de gittikçe yaygınlaşan sanal ortamda anında haberleşmeyi sağlayan messenger (MSN) üzerinden, arkadaşlık sitelerinde tanıştığı kadınları dolandıran Cumhur Yavuz isimli vatandaş, 10 yıl 6 ay hapis 11 bin 200 YTL para cezasına çarptırıldı.

Özgür Haber Ajansı'nın haberine göre; Sakarya 1. Ağır Ceza Mahkemesi, 13 Kasım 2007 tarihinde aldığı kararla Türkiye'de bir ilke imza atmış oldu. Mahkeme, Cumhur Yavuz isimli vatandaşı, internetteki sanal arkadaşlık sitelerinde tanıştığı kadınları, MSN üzerinden dolandırmaktan mahkum etti.

OLAYIN GEÇMİŞİ

“www.siberalem.com” ve benzeri arkadaşlık sitelerine Toros Ekşioğlu, Ediz Germiyanlı gibi sosyetik isimlerle kayıt yaptırarak, kadınlarla sohbet eden Cumhur Yavuz, bir süre sonra güvenini kazandığı kişilerden çeşitli yalanlarla para isteme girişiminde bulundu. İstanbul'dan E.S. ve E.Y. ile Ankara'dan H.S. isimli kadınlarla uzunca bir süre MSN araclığıyla iletişim kuran Cumhur Yavuz, kendini Amerika'da yaşayan, UBS bank isimli İsviçre bankasında çalışan, aslen Sakarya'da önemli ailelerden birine mensup biri olarak tanıttı. Kadınlara belirli bir süre sonra güven telkin eden Cumhur Yavuz, yavaş yavaş dolandırıcılık planlarını işletmeye başladı.

ASKERLİ YALANLAR

Cumhur Yavuz, 'maddi durumu çok kötü bir askere para göndermek istediğini ancak kendisinin yurtdışında olduğu için bu paranın askerin eline geç geçeceğini, acil ihtiyaç için paranın hemen ulaşması gerektiğini' belirterek, güven verdiği kişilerden internet bankası aracılığıyla para göndermelerini istedi. Gönderilen paraları geri ödeme sözü veren ve daha sonra mağdur durumuna düşecek olan kadınların, şahsi bilgilerini alarak hesaplarına havale yaptığını söyleyip yalanına devam eden Cumhur Yavuz, kanıt olarak da USB banka ait sahte havale dekontu düzenleyerek, internet ortamında sahte belgeyi gönderdi.

Cumhur Yavuz hemen hemen aynı yöntemlerle üç kadından, yaklaşık toplam 4 bin dolar almayı başarırken, başka vatandaşları da dolandırdığı ifade edildi.

CEZASI 10 YIL 6 AY HAPİS

Dolandırılan kadınların şikayetçi olmaları üzerine Sakarya İl Emniyet Müdürlüğü'nün yürüttüğü çalımalarla Cumhur Yavuz yakalanarak Sakarya L Tipi Cezaevi'ne konuldu, hakkında dava açıldı. Sakarya 1. Ağır Ceza Mahkeme'nde “nitelikli dolandırıcılık suçundan” açılan davada, 'suçsuz' olduğunu, şikayetçi kadınların 'kendi istekleriyle para verdiğini' savunan Cumhur Yavuz, delil olarak gösterilen MSN konuşmalarının kayıtları, sahte dekontlarla aleyhindeki ifadeler doğrultusunda mahkum edildi. Mahkeme, Cumhur Yavuz'un, her bir mağduru, Türk Ceza Yasası'nın 158/1'nci maddesinin 'f' bendinde öngörülen “bilişim sistemlerinin, banka veya kredi kurumlarının araç olarak kullanılması suretiyle” birden çok kez dolandırdığına karar verdi. Maddenin öngördüğü cezayı her üç mağdur açısından ayrı ayrı işleten Mahkeme, Yavuz'u toplam 10 yıl 6 ay hapse çarptırdı. Cumhur Yavuz'a ayrıca 11 bin 200 YTL'de para cezası verildi.
Öte yandan Cumhur Yavuz'un şahsi Toshiba marka bilgisayarında yapılan incelemelerde çocuk pornosu görüntülerinin kanıtlarına da rastlandığı öğrenildi.

KOÇOĞLU: CUMHUR YAVUZ GİBİ YÜZLERCESİ VAR

MSN dolandırıcılığının ortaya çıkarılmasında mağdurlara yardımcı olan Bilişim Suçları Mücadele ve Mağdurları Koruma Derneği Genel Başkanı Yavuz Koçoğlu, ÖHA'ya yaptığı açıklamada, vatandaşları sanal arkadaşlık ve oyun siteleri konusunda uyardı. Bu sitelerin Cumhur Yavuz gibi dolandırıcılık niyetiyle hareket edenlerle dolu olduğunu belirten Koçoğlu, “Cumhur Yavuz gibi yüzlercesi var. Devletin ilgili birimleri bir an önce tedbir almalı, insanlar bu konularda bilinçlendirilmeli” dedi. Koçoğlu, Bilişim Suçları Mücadele ve Mağdurları Koruma Derneği olarak gerek duyulması halinde ilgili birimlere destek olabileceklerini belirtirken, internet üzerinden gerçekleştirilen dolandırıcılıkların çeşitlendiğini, tedbirlerin de çeşitlendirilmesinin önemli olduğunu söyledi.

Özellikle banka ve diğer finans kuruluşlarını uyaran Koçoğlu, “Günlük yaşantımızda kaçınılmaz olarak önemli bir yere sahip olan internet, dolandırıcılar için yeni bir iş sahası olmaya başladı. Bankalar gibi özel kurumlar, internet bankacılığını da yürüttükleri web sayfalarında güvenliği ön planda tutmadıkları için dolandırıcılar basit yöntemlerle vatandaşları mağdur ediyor. Bankalar tanıtımları için verdikleri reklâmlar kadar müşterilerini bilinçlendirmek amacıyla güvenliğe ve eğitime önem verseler bu tür olaylar yaşanmaz” diye konuştu.